businessman showing SEO word.marketing concept.
Ağu 13 2015

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin En İyi Seo Firmaları Türkiye’nin En İyi Seo Uzmanları Seo Firmaların Harita Bilgisi

SEO; web sitelerinin arama motorlarında ilk sıralarda olması için gerekli olan düzenlemeler bütünüdür.

İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan SEO , arama motoru iyileştirmesi olarak adlandırılabilir. Web sitelerine arama motorlarından ziyaretçi çekmek için yapılan işlemleri kapsar. SEO çalışması, web sitelerin rakiplerinden ve diğer sitelerden daha değerli olmasını sağlar.

seo nedir nasıl yapılır

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Neden Önemli?

Milyonlarca web kullanıcısının ve internet sitesinin olduğu günümüzde firmaların birbirleriyle rekabeti her geçen gün artmaktadır. Bazı web siteleri daha önde görüntülenirken bazıları geride kalmaktadır. Geride kalan web siteleri rakiplerine yetişmek için ne yapacaklarını bilmemektedirler. Belki birkaçının kulağına SEO terimi takılmışsa da optimizasyon için nasıl adım atacaklarına karar verememiş olabilirler.

Bu noktada SEO uzmanları ve SEO firmaları , sizi optimizasyon konusunda aydınlatabiliyorlar. Siz de internet pastasından payınıza düşeni almak için optimizasyon yaptırmalısınız. Ayrıca SEO yaptırmak:

 • Sitenizin popülaritesini artırır.
 • Web sitenizin arama motorları tarafından fark edilmesini sağlar.
 • Sitenize marka değeri kazandırır.
 • Web sitenizin PR ve alexa değerlerini artırır.
 • Reklam gelirlerinizi artırır.
 • Yeni iş ortakları edinmenizi sağlar.
 • Potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanmanızı sağlar.
 • Kalıcı ve güncel reklamlar yapmanızı sağlar.

Doğru bir şekilde yapılan SEO çalışmaları, hem web sayfalarınız hem de bloglarınız üzerinden hizmet ve ürünlerinizi olması gerektiği gibi tanıtır.  Böylece daha fazla kişiye ulaşır, markanızı büyütürsünüz.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, her geçen gün güncellenen ve farklı tekniklerle yapılan bir çalışma. Sitenize yapılan alt ve üst yapı çalışmalarını kapsayan, web sitenizin nerelere ulaşacağını gösteren SEO’nun doğru tekniklerle yapılması gerekir. Değişen algoritmalar takip edilerek optimizasyon stratejilerinin belirlenmesi gerekir.

SEO; site içi ve site dışı olmak üzere iki farklı şekilde yapılır.

Site İçi SEO

Site içi SEO, web tasarım ve içerik girişinde sitenin altyapısının SEO kriterlerine göre oluşturulmasıdır. HTML ve CSS tabanlı dinamik bir web sitesi oluşturmak için optimize edilen web siteleri, Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarının gördüğü ve görmediği kısımlar için düzenlenir.

Sizin ve arama motorlarının gördüğü Title, Description ve Keyword gibi belli alanlar, site içi SEO’ya girer. Bu alanlarda yaptığınız iyileştirmeler web sitenin içeriği ile uyumlu olarak gerçekleştirilmelidir. Aksi taktirde herhangi bir yararı olmaz.

Ayrıca web site içerikleri de site içi SEO alanına girer. Kullanıcıların sık kullandığı kelimelerde yazılan metinler daha üst sıralarda yer alırlar. Ayrıca görsel etiketler ve diğer site içi optimizasyon uygulamaları bu alana girmektedir.

Site Dışı SEO    on off site page

Site dışı SEO, link alışverişleri ve sosyal medya süreçlerini kapsar. Sektörel ve sektör dışı bloglarda yapılan tanıtımlar ve reklam kampanyaları site dışı SEO olarak adlandırılır. Doğal pazarlama aracı olarak görülen bu yöntem ile arama motorlarında üst sıralarda yer almanız daha olasıdır.

Başarılı Bir SEO Nasıl Yapılır?

Başarılı bir SEO, web sitesine popülerlik kazandırmayı amaçlar. İlk adımda ziyaretçi trafiği sağlamak odaklı hareket edilerek SEO standartlarına uygun düzenlemeler yapılır.  Başarı sağlamak için sitenin meta ayarlarından görsellerin yerlerine kadar her hususta dikkatli olunması gerekir. Optimizasyonunuzun hedeflerinizi karşılaması için atılması gereken önemli adımlar var. Bunlar:

 1. Doğru Anahtar Kelimeler Seçilmeli: Anahtar kelimelerinizi sektörünüze ve ulaşmak istediğiniz kitleye göre seçin.
 2. Başarılı İçerikler Oluşturulmalı: Sitenizin konusu ne olursa olsun, ziyaretçilerinizi sitenizde tutabilmek için kaliteli ve doyurucu bir içeriğe sahip olmanız gerekmektedir. Kaliteli ve sitenizin konusu ile alakalı içeriğe sahip olmalısınız. Burada kriter orijinallik ve özgünlük.
 3. Alan Adı Doğru Seçilmeli: Hedef anahtar kelimeleri içeren bir alan adı kullanılmalı. Web sitenizin yer aldığı alan adı içerisinde hedeflediğiniz anahtar kelimelerin yer aldığından emin olun.
 4. URL Seçimine Dikkat Edilmeli: URL’lerin okunabilir olması önemlidir. Arama motorlarının sitenizin içeriğini arşivleyebilmesi için yalın URL şemalarına ihtiyacınız var.
 5. Sayfa Başlıklarınız Mantıklı Olsun: Web sitenizde yer alan içeriklerinizi özetleyen başlıklar kullanmalısınız. Her sayfadaki başlıkta içerik ile alakalı anahtar kelimeler geçmelidir. 60 karakter civarında bir başlık yeterli olacaktır. Ayrıca başlıkta da aşırı anahtar kelime kullanmaktan kaçının.
 6. Sayfa Altyapısı Optimize Edilmeli: Site içeriklerini bölümlendirmek ve ayrı ayrı kodlamak yarar sağlar. CSS kullanarak elementler içerikten önce kodlanabilir. Altlıklar (footer) kısımlarını web sitesine link vermek için kullanabilirsiniz.
 7. Uygun Etiketler Kullanılmalı: Web sitesi kodlanırken doğru etiketler kullanılmalıdır. Heading (başlık) etiketleri (H1, H2, H3, H4, H5, H6) unutulmamalıdır. H1 etiketini yazının başlığını belirlemek, H2 etiketini ise o başlığın altındaki diğer tüm alt başlıkları tanımlamak için kullanmalısınız.
 8. Link Seçimine Dikkat Edilmelidir: Kullanılan metin ile linkin alakalı olması gerekir. Link verilen sayfanın başlığı metne dahil edilmelidir. yazının devamı” yerine “SEO Nedir?” şeklinde bir bağlantı verebilirsiniz.
 9. Site İçi Link Verilmeli: Sitenizdeki sayfalara link verin. Web sitenizdeki sık okunan yazılara farklı kelimelerden link verebilirsiniz.
 10. Kopya İçerikten Kaçınılmalı: Arama motorları kopya içerikler konusunda hassas. Metinlerinizin benzersiz olmasına dikkat edin.
 11. txt Kullanılmalı: Robots.txt dosyasını kullanarak sitenize arama motorlarının erişimini kısıtlamalısınız. Sitenizin kök dizinine yerleştirdiğiniz robots.txt sitenizdeki belirli bir klasör altındaki dosyaların görünmesini engelleyebilir.
 12. Site Haritası Oluşturulmalı: Arama motorları sitenizdeki her içeriği böylece görmüş olur.
 13. Flash Tabanlı Menüler Kullanılmamalı: Flash dosyalarının içeriği arama motorları tarafından arşivlenemediği için SEO dostu bir yapı oluşturulamaz.
 14. Web Siteyi Dizinlere Kayıt Ettirmek Gerekir: Kaliteli dizinlere ve arama motorlarına kayıt ettirilen siteler SEO kriterlerine daha hızlı uyarlar. Böylece web sitesine ziyaretçi çekilmiş olur.
 15. Kırık Linkler Kontrol Edilmeli: Web sitesinde yer alan tüm linklerin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.
 16. Benzer Web Sitelerinden Link Alınmalı: Sektörel sitelerden link almak artı puan olarak algılanır. Böylece arama motorları web siteyi faydalı olarak görür ve üst sıralara taşır.
 17. SEO Araçları Kullanılmalı: SEO araçları sayesinde sitenize gelen ziyaretçilerin profilini çıkarabilir, onların hangi sayfalarda daha çok zaman geçirdiğini görebilirsiniz. Böylece optimizasyonunuzu bu veriler ışığında yaparsınız.
 18. Doğal Olmayan SEO Teknikleri Uygulanmamalı: Hileli SEO uygulamaları web sitelerinin ani düşüş yaşamasına hatta yok olmasına neden olur.

Yukarıda bahsettiklerimiz harfiyen yapılıyorsa başarılı bir SEO uygulaması tamamlanmış olur. Sonrasında sürekli güncelleme ile site canlı tutulmalıdır. Alınacak sonuçları bekleyerek bir sonraki optimizasyon sürecini verilere göre planlayabilirsiniz.

Ayrıca işi uzmanına bırakarak ya da bu alanda eğitim alarak SEO yapabilir, yaptırabilirsiniz. Başarılı bir SEO için her gün kendinizi ve web sitenizi yenilemeniz gerekir…

Yorum Yapın

E postanız Yayınlanmayacak